Island- Reykjavik a Landmannalaugar

První den letíme na Island s přestupem v Kodani. Druhý den navštívíme aktivní sopku Hekla a začínáme naší tůru cestou na Hrafntinnusker, kde přespíme.

hodnocení článku
  •  

Hodnotil 1 člověk


Vaše hodnocení

1. den – příjezd – sobota 11.8.

Ráno nám letělo letadlo už v 7.25, takže jsme museli vstávat už ve 4.15 (nic moc). Po příletu do Kodaně si musíme vyzvednout batohy a po hodině čekání jít opět na check in. Honzíkův batoh má 4 kg nadváhu, tak sundává stan, který bereme s sebou jako příruční zavazadlo. (85 DKK za kilo, tj. 350 Kč se nám platit nechce. Při bezpečnostní kontrole ale stan vzít nechtěli – příliš ostré předměty, a tak šel Honzík opět na check in a poslal stan do útrob letadla jako zavazadlo splňující váhový limit (nic jsme neplatili:=))). V bezcelním pásmu hledáme vodu – eury se platit dá – ale jen bankovkami a nazpět vrací dánské koruny, co se dá dělat, žízeň je veliká. Let do Keflavíku byl pohodový, Lenka ho celý prospala.

Po příletu měníme dolary na islandské koruny, kupujeme jízdenky na flybus do Reykjavíku – 1 200 ISK na osobu a frčíme – vstřebáváme první dojmy z té neobvyklé krajiny – pustá popraskaná zvlněná krajina s horami zvedajícími se na obzoru, moře je tu průzračné. Autobus nás odvezl přímo do kempu Laugardalur, platíme 800 ISK na osobu a stavíme stan (dají se tu lehce koupit bomby Campingaz i Coleman – ty menší za cca 600-700 ISK, my máme český liháč). Pak už jen procházka po pobřeží a spát, neděle už nebude tak flákací.

2. den – neděle 12.8.

Ráno jsme vstali už v šest hodin (2h časový posun proti ČR nám tentokrát hrál do karet), abychom bez problémů a se snídaní stihli autobus na BSI (autobusový terminál v Reykjavíku). Na zastávce jsme čekali spolu s dalšími asi 30 lidmi,ale autobus nepřijel – dle vyjádření recepční v kempu je přepravní společnost nespolehlivá a někdy prostě nepřijede), bereme si tedy taxi spolu s dalšími dvěma lidmi, takže cena na osobu nevyjde o nic moc víc než autobus (ISK 300, taxi ISK 400). Rychle nastupujeme do autobusu směrem do Landmannalaugaru, cesta trvá asi 4,5 hodiny s dvěma zastávkami – městečko Selfoss a na focení před sopkou Hekla (stále aktivní sopka, 1 491 m.n.m.). Po příjezdu jíme a pak hurá do přírodního termálu – voda je více než příjemná (38 stupňů) a okolí také pěkné. Trochu jsme to využili i k osobní hygieně (i když mýdlo se používat nesmí). Pak už jen nabíráme vodu, kupujeme baterky do foťáku a vyrážíme na cestu – na jeden z nekrásnějších treků světa. Nejprve procházíme mezi nádhernými duhovými horami, kde místy uniká síra, no prostě něco, co jsme ještě nikdy v životě neviděli a na co jsme se tak těšili. Přechodem jednoho sedla se však ráz krajiny mění, hory ztmavly a my si připadali jako v černouhelné pánvi. Dnešní trasu jsme zakončili po 3 a ¼ hodinách chůze u chaty Hrafntinnusker, kde jsme stan postavili v jedné z mnoha kamenných ohrad. Hned po dostavění stanu začaly padat kroupy, ale pak se obloha opět vyjasnila – zatím máme štěstí na počasí, tak snad to vydrží.

Bahenní sopky

Obr. 1. Bahenní sopky

Landmannalaugar

Obr. 2. Landmannalaugar

Duhová hora

Obr. 3. Duhová hora

článek je součástí seriálu: Island 2007

V létě roku 2007 se manželé Pohlodkovi vydali na cestu po Islandu.


diskuse

vložit nový příspěvek
  • Zdeněk

  • Šmolík
  • 10.12.2008 | 11:09

Chystám se na Island toto léto (2009). Chtěl bych letět z berlina (12000tisCZK). Chtěl bych tam strávit asi 10 dní.Pod stanem a kde se dá. Netuším ale kolik si mám připravit peněz na těch 10 dní. Chci jet busem do různých lokalit, popř. stopem nebo pěšky. Mohli by jste mi někdo poradit? Také nevím co tek nějak sebou :-) děkuji moc smolik.zdenek@gmail.com www.photos.smolda.name