Sněžka – výstup přes Růžohorky

První den pobytu v Krkonoších se vydáváme na nejvyšší vrchol České Republiky, na vrchol Sněžka.

hodnocení článku
  •  

Hodnotili 2 lidé


Vaše hodnocení

V sobotu 25. října máme celkem pěkné počasí. Menší část naší výpravy se rozhodne vydat se z Pece pod Sněžkou na Sněžku.

Pec pod Sněžkou

Projdeme Pecí pod Sněžkou, kde se na jedné z hlavních křižovatek vydáváme směrem na Růžový důl. Po chvilce chůze po asfaltové cestě přicházíme k pizzerii, u které je parkoviště a na parkovišti za pizzerii se vydáváme doprava na most vedoucí přes potok Úpa. Kousek proti proudu se podle mapy do potoku Úpa vlévá Růžový potok. Hned za mostem míjíme poslední domky, vcházíme do lesa a na lesní cestě začínáme stoupat. Jdeme po zelené turistické značce. Po čtvrt hodině stoupání se k nám zprava připojuje cesta. Je zde cedule, která na připojující se cestu odkazuje s nápisem Plamínek, což je horská chata. Pokračujeme dále rovně po zelené turistické značce. Asi po dvou minutách přicházíme na Rozcestí pod větrníkem.

Rozcestí pod Větrníkem (920 m. n. m.)

U Rozcestí pod větrníkem je odbočka doprava s cedulí a nápisem Plamínek. Ušli jsme z Pece pod Sněžkou 1 kilometr. Budeme pokračovat dále po zelené turistické značce směrem na Růžohorky, což je 2 kilometry. Doleva je možné odbočit na žlutou turistickou značku, která vede k dolní stanici lanovky na Sněžku, což je 300 metrů a k Růžovému dolu, což je 500 metrů. Po tři čtvrtě hodině stoupání lesem vycházíme z lesa. Procházíme kolem Lovecké chaty Růžohorky, bílý kámen, což je zavřená a asi i opuštěná chata. Chata je napravo od cesty. Nalevo se nám otírá pěkný výhled na Růžový důl. Po dalších pěti minutách přicházíme mírným stoupáním k Děčínské boudě, což je horské hospodářství. Jedná se asi o nějakou salaš, protože zde jsou v ohradě ovce.

Růžohorky (1251 m. n. m. )

Já (Radim Dostál) u chaty Růžohorky - pohoří Krkonoše

Obr. 1. Já (Radim Dostál) u chaty Růžohorky – pohoří Krkonoše

Minutu chůze od Děčínské boudy přicházíme k horské chatě Růžohorky. U chaty je pěkný výhled snad na všechny strany, jen musí vyjít počasí a nám naštěstí vyšlo. Do Pece pod Sněžkou je to zpět po zelené turistické značce 3 kilometry. Po zelené je možné pokračovat na Portášovy boudy, což je jeden a půl kilometru. My ale půjdeme po žluté turistické značce na Růžovou horu – stanici lanovky a dále na Sněžku. Nejprve ale usedáme v horské chatě Růžohorky na pivo a polívku. Zdržíme se hodinu a vydáváme se po žluté turistické značce na stanici lanovky Růžová hora, což je 1 kilometr. Cesta začíná být asfaltová.

Růžová hora – stanice lanovky (1330 m. n. m.)

Stanice lanovky na Růžové hoře má v mapě označenou nadmořskou výšku 1312,6 m. n. m., na rozcestníku je uvedeno 1330 m. n. m. Cesta z Růžohorek trvá necelých patnáct minut. Stanice lanovky je přestupní. Mírně stoupáme dále po kamenné cestě a žluté turistické značce. Míjíme vrchol Růžové hory (1390 m. n. m.), který je mimo značenou cestu a proto na něj nejdeme. Před námi se objeví vrchol Sněžka. Začneme mírně klesat. Po dvaceti minutách od lanovky jsme v sedle mezi Sněžkou a Růžovou horou. Matematik by řekl, že se nacházíme v lokálním minimu. Čeká nás prudké stoupání na Sněžku. Už delší dobu procházíme klečí.

Sněžka (1602 m. n. m.)

Po další půl hodině stoupání přicházíme na vrchol Sněžka. Na vrcholu Sněžka je česko-polská hranice. Kousek od vrcholu na naší straně je horní stanice lanovky. Na vrcholu je na české straně dřevěná bouda, což je pobočka České pošty. Dále je zde bufet s rozhlednou a kaple, u které mi není úplně jasné, jestli je na české, nebo polské straně. Nachází se zde i sloup (trigo metrický bod) . Na polské straně je observatoř a několik laviček na sezení. V budově observatoře je i restaurace.

Úpská jáma, pohled z vrcholu Sněžka - pohoří Krkonoše

Obr. 2. Úpská jáma, pohled z vrcholu Sněžka – pohoří Krkonoše

Na vrcholu dost fouká a je zima. Máme celkem jasnou oblohu a proto si můžeme vychutnat krásné pohledy do okolí. Na české straně je mírná inverze, proto je vidět v údolích mlha. Vrcholky hor jsou ale vidět nádherně.

Ještě náš čeká sestup z vrcholu Sněžka, o tom ale bude až příští díl.

článek je součástí seriálu: Krkonoše 2008

Čtyř denní pobyt v Peci pod Sněžkou a výlety do okolí. Akce se účastnilo 12 lidí.


diskuse

vložit nový příspěvek
  • kolik kilaku to je na snezku

  • dada-marketa
  • 14.05.2009 | 17:18

chtěly by jsme se zeptat kolik kilometrů se většinou chodí na sněžku.

  • >> kolik kilaku to je na snezku

  • Radim
  • 30.06.2009 | 21:54

Nevím to teď přesně. Nahoru z Pece přes Růžohorky je to asi 7 kilometrů (spíše něco přes) a pak ještě samozřejmě musíte jít dolů. Záleží jestli dolů půjdete stejnou cestou nebo ne.