Ze Strečna přes hrad Strečno, Starý hrad na chatu pod Suchým

První den naší dovolené na Malé Fatře jsme já, Pepíček, Jarda a Lenka začali ve Strečnu prohlídkou obou hradů. Poté jsme hřebenovou tůrou došli na Chatu pod Suchým.

hodnocení článku
 •  

Hodnotili 2 lidé


Vaše hodnocení

Náš týdenní pobyt na Malé Fatře jsme začali kolem poledne dne 19.7.2005 příjezdem vlakem do Strečna. Na chvíli jsme „obsadili“ jednu z místních restaurací, kde jsme se najedli a u piva počkali na Lenku, která zatím hledala poštovní schránku. Poté se vydáváme přes řeku po červené turistické značce a po pár minutách přicházíme k parkovišti pod hradem. Hrad je nepřehlédnutelný, je v podstatě vidět již velmi dobře i z vlaku. Z parkoviště se vydáváme po mnoha schodech nahoru na skálu, a poté mírným stoupáním k hradu Strečno. Ještě při stoupání po schodech máme pěkný výhled na kousek Váhu a vidíme, jak se přes něj plaví vor.

Hrad Strečno

K hradu se přichází přes dřevěný most k hlavní bráně.

Hrad Strečno - vchod do hradu

Na hradě Strečno je možné za symbolické vstupné (v roce 2005 to bylo 10 SK) projít bránou a volně bez průvodce se pohybovat po nádvoří a hradbách. Velká prohlídka hradu i s průvodcem a návštěvou vnitřních prostor je možná za větší vstupné. Již si ale bohužel nevzpomínám kolik vstupné bylo. My jsme se rozhodli pro „malou“ prohlídku a kochali se velkým výhledem z hradeb na okolní krajinu, na město Strečno, na řeku Váh a také na vrcholy Malé Fatry, které nás v následujících dnech čekají. K vidění bylo také vojenské dělo mířící na řeku Váh.

Z hradu Strečno, kde trávíme asi hodinu, se vydáváme zpět do Strečna. Při cestě zpět, už na mostě přes hradní příkop, začíná trochu pršet. Déšť a přeháňky nás budou bohužel provázet celý týden. Nasadíme si pláštěnky a vracíme se k velkému schodišti, kde přestává krátká přeháňka. Pokračujeme zpět přes Strečno, kde přes most přejdeme řeku a vydáváme se po červené turistické značce na Malou Fatru. Cesta vede z počátku podél řeky Váh, proti jejímu proudu. Míjíme dva velké železniční mosty, které na druhé straně řeky směřují přímo do tunelu pod fatranským kopcem, který se podle mapy jmenuje Domašín. Asi po půl hodině začneme stoupat a po další necelé půl hodině přicházíme ke Starému hradu.

Starý hrad

V okolí Strečna není jen jeden hrad – hrad Strečno, ale existuje ještě další, trochu hůře dostupný Starý hrad. Jedná se o zříceninu, kde je k dispozici jen několik stěn a hradeb. K zřícenině Starý hrad přicházíme po necelé hodině od posledního turistického rozcestí, čímž začíná naše mírná časová ztráta (mapa uvádí 45 minut). Jak ještě dnes i v další dny pochopíme, časové údaje na rozcestnících i údaje na mapě jsou na Malé Fatře dost podhodnoceny.

Strečniansky Priesmyk

Prohlížíme si Starý hrad a postupujeme dále po červené turistické značce směrem na Chatu pod Suchým. Kousek od Starého hradu se nabízí napravo krásný výhled na koryto Váhu (Strečnianský priesmyk), které se zde stáčí do oblouku ve tvaru písmene U.

Striecansky Priesmyk - foceno kousek od Starého hradu

Pokračujeme dál po červené turistické značce a za mírného deště a dost náročného, velkého stoupání míjíme vrchol Plešel a přicházíme na Chatu pod Suchým. Zatažená obloha, zima a často se opakující déšť nás přimějí k zajištění si noclehu na chatě. V restauraci se s chutí zasmějeme krásně naivní představě a původnímu plánu (který jsme plánovali prstem po mapě a sčítáním časových údajů), že dnes dojdeme přes kus fatranského hřebene mnohem dál.

Na chatě pod Suchým

Na Chatě pod Suchým prožijeme romantický večer. Protože se večer vypíná elektřina, uděláme si s dalšími hosty, kteří na chatě nocují malou „černou“ hodinku u baterek. Na chatě není možno nijak manipulovat s ohněm, proto si ještě před setměním venku před chatou v ešusu nad svou malou plynovou bombou vařím něco na jídlo. Večer před spaním si vyslechneme zážitky chataře s medvědy a dovídáme se, že medvědí stopy se našly i pár metrů od chaty.

Radim Dostál (já) si vařím večeři, v pozadí je Chata pod Suchým

Závěr

V okolí Strečna jsou dva hrady, jeden značně dominantní na skále u řeky Váh, který je asi dobře znám všem, kteří cestují z České Republiky přes Žilinu dále na Slovensko. Je totiž dobře vidět jak z cesty, tak i z vlaku. Druhý hrad je v podstatě neudržovaná zřícenina, která je v lese na kopci nad Strečnianským Priesmykem. Oba stojí za to vidět, stejně tak je stojí za to shlédnou z vrchu Strečnianský Priesmyk, na který je krásný výhled právě od Starého hradu. Při hřebenové tůře Malou Fatrou je nutné brát zřetel, že trasy se jdou ve skutečnosti mnohem déle než je uvedeno na mapě nebo na turistických rozcestnících.

článek je součástí seriálu: Malá Fatra 2005

19. - 24. července 2005 jsme já, Jarda, Pepíček a Lenka navštívili Malou Fatru. Počasí nám sice moc nepřálo, ale přesto se nám podařilo pokořit všechny vrcholy hlavního hřebene Malé Fatry a také navštívit turisty oblíbené Horné, Dolné a Nové Diery.


diskuse

vložit nový příspěvek
 • Název HRAD STREČNO.

 • JIŘINA.
 • 26.06.2008 | 20:19

Sem vložte příspěvek NA HRADĚ STREČNO JSEM BYLA PŘED VÍCE JAK 30 LETY. RÁDA JSEM HO ZNOVU VIDĚLA.JSEM ŠŤASTNÁ.PO TOLIKA LETECH SE VRÁTIT DO MLÁDÍ... DĚKUJI

 • hrad Strečno

 • Andrea Šilerová
 • 27.06.2010 | 18:45

Na hradě nebo vlastně pod ním jsem strávila své dětství,muj děda tam dělal stavbyvedoucího snad se tam někdy zajedu podívat určitě se to tam změnilo

 • Chyba v clanku

 • djbb
 • 18.02.2016 | 23:43

Striečanský Priesmyk (Strecansky) v skutocnosti Domasinsky meander (https://sk.wikipedia.org/wiki/Domašínsky_meander) Mojim prispevkom nechcem niekoho urazit alebo poucovat, len chcem upresnit informacie, kedze som domaci a casto usmernujem turistov, ktory vdaka kartografom maju gulas v tom, kde vlastne su a kde idu :-) Lokalita je to krasna, da sa ist hore aj na bicykli. Ja osobne si chodim davat s rodinkou hore nedelny obed.. :-) Naco byt pol dna pri platni, ked mozem stravit tu dobu v prirode a hore je dobra kapustnica ci gulas?? :-)

 • >> Re Chyba v clanku

 • Radim Dostál
 • 5.03.2016 | 18:26

Děkuji za doplnění informací a upozornění na nepřesnost. Vypadá to, že máte pravdu. Jak ale správně uvádíte, za zmatení mohou kartografové. Na mapě, kterou mám k dispozici, je místo označeno "Strečnianský Priesmyk" (teď jsem to zkontroloval). Aby čtenáři, kteří se pravděpodobně budou orientovat podle mapy, nebyli zmatení, ponechám v článku tento asi ne úplně přesný název. Ono meandr je název pro "zakřivení" řeky. Kdežto průsmyk bude obecnější pojem označující místo, kde protéká větší část řeky, nejen ono zakřivení. Viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Stre%C4%8Dniansky_priesmyk . Co však vyžaduje opravu a to jsem v článku opravil, je překlep "Striečanský" -> "Strečniansky". Za upozornění děkuji.