Hranická propast

Hranická propast je nejhlubší propast v České republice a zároveň tip na pěkný nenáročný výlet naučnou stezkou Hůrky.

hodnocení článku
  •  

Nikdo nehodnotil


Vaše hodnocení

Hranická propast se nachází na pravém břehu řeky Bečvy mezi Teplicemi nad Bečvou a Hranicemi na Moravě. Svůj výlet začínám na nádraží v Teplicích nad Bečvou.

Teplice nad Bečvou železniční stanice (248 m. n. m.)

Výlet začínám v Teplicích nad Bečvou na vlakovém nádraží, kam přijedu vlakem od Hranic na Moravě. Abych viděl turistický rozcestník musím přejít přes hodně rušnou silnici po přechodu pro chodce. U rozcestníku je taky informační cedule s mapou okolí, což se mi hodí, protože mapu nemám. Od rozcestníku se vydám zpět přes velmi frekventovanou cestu k nádraží a podejdu podchodem pod kolejemi. Jdu po červené turistické značce směrem na Hůrku. Společně s červenou turistickou značkou vede i naučná stezka. Hraniční propast má být vzdálena 1 kilometr, ale ještě před ní má být za půl kilometru Hůrka rezervace jih. Turistická značka mě vede podél kolejí, které mám po levé ruce směrem na Hranice na Moravě.

Hůrka rezervace jih (263 m. n. m.)

Po pěti minutách chůze přicházím k rozcestí Hůrka rezervace jih. Mám pocit, že vzdálenost je menší než půl kilometru. U rozcestí je vstup do Národní přírodní rezervace Hůrka. Cesta vedla po rovině a rozcestí je v podstatě kousek od nádraží. Vcházím na lesní cestu. Informační cedule mě upozorňuje, že začíná naučná stezka Hůrka, která je dlouhá dva a půl kilometru.

Hůrka rezervace (285 m. n. m.)

Asi po padesáti metrech přicházím k turistickému rozcestníku Hůrka rezervace, kde se od červené turistické značky odděluje zelená turistická značka. U rozcestí je také první informační cedule naučné stezky. Je zde psáno o vichřici, která se zde přehnala a zdůvodnění proč ochranáři nechali popadané stromy na zemi. Jednoduše mrtvý strom do lesa patří. Červená turistická značka, po které se vydám zahýbá doprava na serpentýny po kterých začnu mírně a chvíli stoupat. Jsou zde také dřevěná zábradlí kolem cesty po které se vydám, asi aby lidé nechodili mimo cestu. Hranická propast má být za půl kilometru.

Hranická propast (307 m. n. m.)

Po necelých deseti minutách chůze míjím po pravé ruce jako by větší jámu, nejedná se však o Hranickou propast. Ta se objevuje po pár desítkách metrů nalevo. Je u ní také rozcestník turistických značek. Kolem dokola Hranické propasti je zábradlí. V Hranické propasti je jezírko, nejsem si však jistý, jestli ho správně vidím. Je tam ale nějaká tmavá plocha na které je dost popadaného listí. Hranická propast je nejhlubší propast v České republice. Zvláštní je, že hloubka jezírka na dně propasti ještě ani nepodařilo s jistotou změřit. Ani lidé – potápěči ani roboti ještě nedosáhli dna a to už byli (ponorný robot) v hloubce 289.5 metrů (viz. Wikipedie).

Hranická propast

Obr. 1. Hranická propast

Kolem zábradlí se Hranická propast dá obejít dokola, což také udělám a přitom fotografuji. Fotografuje se zde ale špatně. V propasti není příliš mnoho světla. Asi 20 minut se zdržím a pokračuji po červené turistické značce dále naučnou stezkou Hůrka.

Hranická propast

Obr. 2. Hranická propast

Po čtyřech minutách přicházím k informační ceduli, kde se ale nic nového nedovídám. Opět je zde napsáno o vichřici a že mrtvý strom do lesa patří. Je pravda, že ležících stromů je zde mnoho. Po chvilce přicházím k turistickému rozcestí Na rozhraní. O tom ale až v příštím díle.

článek je součástí seriálu: Naučná stezka Hůrky

Naučná stezka Hůrky je stezka vedoucí Národní přírodní rezervací Hůrka. Mezi největší atrakce naučné stezky patří Hraniční propast, která je nejhlubší propast v České republice a zřícenina hradu Svrčov.

další části seriálu:

diskuse

vložit nový příspěvek
  • Přidejte qr kódy z informačních tabulí

  • David Hireš
  • 3.02.2014 | 18:38

Kde získám qr kódy z informačních tabulí?Ty v okolí naučné stezky jsou počmáraný sprejery.Díky za odpověď.David Hireš.