Z Kunčic pod Ondřejníkem na Čertův mlýn

Poslední srpnovou sobotu roku 2008 se vydáváme na výlet z Kunčic pod Ondřejníkem přes Kněhyni, Čertův mlýn, Tanečnici a Pustevny na Radhošť. První díl pojednává o první polovině cesty.

hodnocení článku
  •  

Nikdo nehodnotil


Vaše hodnocení

Kunčice pod Ondřejníkem (473 m.n.m.)

Naši tůru začínáme v Kunčicích pod Ondřejníkem na nádraží, kam přijedeme vlakem z Ostravy. Rozcestí turistických značek je kousek od nádraží. U rozcestí se vydáváme doprava po žluté turistické značce, která zde začíná, směrem na Kunčice pod Ondřejníkem, kaple. Rozcestí Kunčice pod Ondřejníkem, kaple je vzdáleno půl kilometru. Cesta vede zpočátku kolem železniční tratě, po chvilce chůze přicházíme k restauraci a hned za ní zahýbáme doprava, přejdeme přes železnici a pokračujeme dále až po deseti minutách chůze od nádraží přicházíme k malému dřevěnému kostelu. Kostel je obestavěn lešením a u něj se nalézá hřbitov. Kousek za kostelem přicházíme k informační tabuli, která nás informuje, že se jedná o kostel svatého Jakuba a svaté Barbory. Také se dovídáme dost zajímavou informaci, že kostel byl původně v Zakarpatské Rusi , kde byl roku 1931 byl rozmontován a po železnici sem byl přepraven. Na informační tabuli je i mapa blízkého okolí.

Kunčice pod Ondřejníkem – kaple (473 m.n.m.)

Kunčice kaple - Beskydy

Obr. 1. Kunčice kaple – Beskydy

Pokračujeme dále po asfaltové cestě po žluté turistické značce. K rozcestí Kunčice pod Ondřejníkem, kaple přicházíme až po několika minutách chůze. Rozcestí Kunčice pod Ondřejníkem, kaple je od samotné kaple poměrně dost vzdáleno. Na rozcestníku se odděluje modrá turistická značka od žluté. Modrá turistická značka vede na Ostravici, tak, že se vyhne vrcholu Smrk. My se vydáváme po žluté turistické značce na Malou Stolovou, která je od nás 4 kilometry.

Za rozcestím mírně stoupáme, projdeme chatovou oblastí, po půlhodině od rozcestí opouštíme asfaltovou cestu a vcházíme na lesní cestu. Po další tři čtvrtě hodině chůze přicházíme k prameni pitné vody jménem Leopoldka.

Leopoldka

Kousek od pramene je vidět ve směru cesty dřevěná chata. Cestou k pramení jsme šli kolem potoka, který byl nejprve chvíli po levé ruce, poté skoro celou cestu po pravé ruce.

Malá Stolová Rozcestí (965 m. n. m.)

Po pěti minutách chůze od pramene vody přicházíme k rozcestníku Malá Stolová Rozcestí. Na rozcestníku končí žlutá turistická značka, po které jsme přišli. Zleva k nám přichází červená turistická značka ze Smrku a Čeladné. Doprava po červené turistické značce se vydáme směrem na Kněhymi a Tanečnici. Kněhyně je odsud 2 kilometry. Kousek vlevo je turisticky neznačený vrchol Malá Stolová (1009 m. n. m.). Cedule na stromě u rozcestí nás upozorňuje, že jsme v oblasti výskytu vzácných šelem. Vydáváme se doprava po asfaltové cestě a červené turistické značce. Po chvilce asfaltovou cestu opouštíme a zahýbáme do lesa, kde stoupáme. Po čtvrt hodině chůze od rozcestníku přicházíme opět na asfaltovou cestu, která je dost zničená. Po asfaltové cestě zahýbáme doleva. Asi po dalších dvaceti pěti minutách chůze míjíme pomník lesníkovi, který zde zemřel. Pár desítek metrů od pomníku je rozcestí Kněhyně sedlo.

Kněhyně sedlo (1146 m. n. m.)

Kousek od sedla je pramen, není zde ale uvedeno jak daleko a nevidím ho. Jarda je někde přede mno (myslím si) a trochu mě překvapuje, že nepočkal. Jdu tedy hned dál, směrem na Čertův mlýn, který je od Kněhyně sedlo půl kilometru po červené turistické značce.

Čertův mlýn 1205 (m. n. m.)

Po deseti minutách chůze od rozcestí Kněhyně sedlo přicházím na rozcestí. Kousek je zde Čertův stůl, o kterém informuje i informační cedule. Čertův stůl je kámen připomínající svým tvarem stůl. Podle pověsti sloužil čertovi jako stůl. Také podle pověsti kamenný žlab byl veden od Čertova mlýna,jak se celé místo nazývá. Jarda zde opět nečeká, což mě překvapuje a pomalu se mi zdá být i podezřelé. Pomalu se vydávám na vrchol Tanečnice, který je vzdálen 2 kilometry. O cestě na Tanečnici bude příští díl.

diskuse

vložit nový příspěvek
  • Název

  • Jméno
  • 15.03.2009 | 13:34

Sem vložte příspěvek

  • prosba

  • Evka
  • 15.03.2009 | 13:39

Dobrý den - krásný popis nádherné tůry. Mám prosbu, kdysi jsem žila pár roků na chatě nad nemocnicí (majitelem v tu dobu byl Měst.st.pod.Ostrava)a chodili jsme na tůry po cestě, zvané solárka až do Frýdlantu. Je možné po této značce tam jít i dnes ?Děkuji za odpověď.