Cesta na Pilsko

Náš první den v Oravském Veselém se vydáme na nejbližší vrchol, na vrchol Pilsko. Pilsko je druhý nejvyšší vrchol Oravských Beskyd.

hodnocení článku
  •  

Hodnotili 2 lidé


Vaše hodnocení

Jsme ubytovaní v Oravském Veselém, ze kterého vede na Pilsko jedna ze značených turistických cest. Oravské Veselé je hodně roztáhlá vesnice a je potřeba se dostat na její nejsevernější konec, kde začíná turistická značka. Jdeme tedy autobusem na konečnou k chatě Pilsko. Zde vystupujeme a hned od zastávky jde vidět turistické rozcestí a začátek zelené turistické značky.

Oravské Veselé (810 m. n. m.)

Výšlap na Pilsko zahájíme v 10:17 na rozcestí turistických značek chata Pilsko v Oravském Veselém. Nejvyšší a nejsevernější konec obce Oravské Veselé má nadmořskou výšku 810 m. n. m. Vydáváme se po zelené turistické značce pro začátek jen po rovině. Procházíme kolem posledních domků v Oravském Veselém a vstupujeme do lesa. Stále po asfaltové cestě jdeme lesem, po pravé straně proti nám teče potok Veselianka. Po asi patnácti minutách chůze opouští zelená turistická značka asfaltovou cestu a my po ní zahýbáme doleva na lesní cestu, po které začínáme mírně stoupat. Mírné stoupání trvá jen chvíli a rychle se změnilo na opravdu prudké stoupání, které trvá asi čtvrt hodiny. Po čtvrt hodině stoupání se k nám připojuje cesta zleva a pár metrů za ní přicházíme na křižovatku se štěrkovou cestou. Dokonce po ní jede auto, což mě překvapuje, protože jsme dost vysoko. Nejsme ale v chráněné oblasti, takže dotyčný porušil pravděpodobně jen nějaký zákaz vjezdu a možná ani to ne. Hned za cestou, kde jsme potkali auto usedáme do trávy a po náročném stoupání asi 15 minut odpočíváme. Za tu dobu se auto stihne vrátit a jet opačným směrem. Možná mělo něco společného s lesními dělníky, které za pár kilometrů uvidíme.

Pokračujeme po štěrkové cestě doprava ze směru, jak jsme přišli. Asi po patnácti minutách již opět jen mírného stoupání (spíše chůze po rovině) přicházíme na vykácenou mítinku, kde jsou pokácené stromy, nějaké traktory lesníků a také skupinka sedících lesních dělníků s koněm opodál. Pokračujeme přes mítinku a zahýbáme doprava na lesní cestu.

Dudová (1067 m. n. m.)

Po dvaceti minutách mírného stoupání přicházíme na turistické rozcestí Dudová. Na rozcestí jsme šli asi 20 minut déle než bylo uvedeno na mapě i na rozcestníku. Za zpoždění může asi nutná přestávka po náročném stoupání. Na turistický rozcestník, který oznamuje, že Pilsko je od nás 1hodinu a 40 minut někdo připsal nápis „Idiotské informácie“. Sami nevíme co to znamená. Možná jsou časové údaje zcestné (jen sem jsme šli o 20 minut déle), nebo možná je špatně nadmořská výška. Albertovi výškoměr na hodinkách totiž ukazuje jen 1253 m. n. m. Možná mu ale špatně měří.

Chvíli usedáme na lavičce kousek od nás a udiveně sledujeme hromadu odpadků asi metr od lavičky. Také zde pramení voda. Když ale vidíme „smetiště“ ve směru, ze kterého teče, ani se jí nedotkneme. Po asi deseti minutovém odpočinku pokračujeme vzhůru po zelené turistické značce směrem na Skalisko. Po pěti minutách stoupání přicházíme k ceduli, která nás teprve nyní informuje o vstupu do chráněné krajinné oblasti Orava.

Skalisko (1450. m. n. m.)

Stoupání z rozcestí Dudová vede naprostou divočinou. Popadané stromy přes cestu, které mnohdy nejde pořádně přelézt, podlézt ani obejít. Je vidět že pocházíme neudržovaným pralesem. Asi po půl hodině se k nám zleva připojuje modrá turistická značka na rozcestí Skalisko. Modrá turistická značka vede z obce Sihelné. Pokračujeme dále po zelené turistické značce a po pár minutách přicházíme na vrchol hory Skalisko. Vrchol je dost placatý a poprvé z něj dnes vidíme vrchol Pilsko. Po delší době mírně na chvíli klesáme dolů ze Skaliska do sedla mezi Skaliskem a Pilskem. Procházeli jsme klečí, která byla ale v některých místech větší než já. Kleč nyní trochu ustoupila a přicházíme na „borůvkové plantáže“, kde se nachází nepředstavitelné množství borůvek.

Já (Radim Dostál) cestou na Pilsko

Obr. 1. Já (Radim Dostál) cestou na Pilsko

Cesta na Skalisko vedla z rozcestí Dudová rozhodně méně něž 45 minut (Idiotské informácie), trvala zhruba půl hodiny.

Pilsko (1550 m. n. m.)

Po dalších 12 minutách chůze rozumným stoupáním se dostáváme na vrchol Pilska. Na vrcholu je klasický slovenský kříž u uměle vytvořené hromady kamení. Překvapuje mě, kolik je zde lidí. Hlavně Poláků. Jak jsem viděl již Cestou na Wysoki Wierch v Pieninách , v Polsku je turistika asi hodně oblíbená. Vrchol hory Pilsko je dost plochý. Na vrcholu je vlastně velká rovina a louka, na které spousta lidí sedí a odpočívá. Prohlížíme i chvíli turistický rozcestník a pak se k nim přidáváme a usedáme taky.

Já (Radim Dostál) na vrcholu Pilsko

Obr. 2. Já (Radim Dostál) na vrcholu Pilsko

Jen podotýkám, že v mapě máme uvedenou nadmořskou výšku Pilska 1556 m. n. m. Na vrcholu je travnatá louka, v okolí je kleč. Nikde žádné stromy. Z Pilska je nádherný výhled na všechny strany. Máme hezké počasí a proto je vidět daleko. Z vrcholu pokračuje zelená turistická značka k hranicím s Polskem. Nikomu se tam moc nechce, jenom mě. Po asi hodině přemlouvání, kdy odpočíváme na vrcholu, sedíme, ležíme občas se fotíme, nakonec všechny lámu a přece se jen na Polskou hranici i s turistickým přechodem podíváme. Ostatně na hranici je to podle rozcestníku (i podle reality) jen 5 minut chůze mírným klesáním. U hraničního přechodu, ke kterému jsme došli malou pěšinou v kleči je krásný výhled do Polska. Také jsou zde vidět davy lidí proudící z Polska na vrchol Pilsko. Cesta zpět z hraničního přechodu na vrchol Pilsko trvá také pět minut. Jde se stejnou cestou v opačném směru. Nyní se až do Oravského Veselého budeme vracet stejnou cestou, jakou jsme přišli.

Po necelé půl hodině sestupu neudržovaným pralesem, kdy musíme složitě obcházet, nebo přelézat spadlé stromy na naší úzkou pěšinu, přicházíme na rozcestí Dudová. Cesta dolů je neuvěřitelně rychlá. Časové údaje na mapě jsou zcestné. U Dudové odpočíváme asi čtvrt hodiny. Z Dudové jdeme asi půl hodiny. Míjíme mýtinku, kde byl cestou nahoru kůň a nyní tam už není, přicházíme na štěrkovou cestu, prudce klesáme, když se z ní odpojíme a po zmiňované půl hodině přicházíme na asfaltovou cestu vedoucí k severnímu konci Oravského Veselého. Na asfaltové cestě zahýbám doprava a po deseti minutách chůze jsme u chaty Pilsko. Chata Pilsko je nyní otevřená, vcházíme do ní na nějaké jídlo. Po asi hodině a půl vysedávání v chatě jdeme na konečnou autobusu a jedeme autobusem k místu, kde jsme ubytovaní.

Závěr

Pilsko je druhá nejvyšší hora Oravských Beskyd. Cesta na něj není příliš náročná. Cesta na vrchol Pilska z nejsevernějšího místa Oravského Veselého, kam jezdí autobus, i s rozumnými přestávkami, trvá asi dvě hodiny. Zpět stejnou cestou asi hodinu a půl. V konečném součtu se dá na Pilsko vyjít rozumně rychlou chůzí i s přestávkami a stejně tak z něj sejít rychleji, než je uvedeno v mapě.

článek je součástí seriálu: Pieniny a Orava 2007

V červenci roku 2007 jsme já, Jarda, Pepíček, Albert a Iva vyrazili na několik dnů do pohoří Pienin k Dunajci. V půlce týdne jsme se přesunuli na Oravu.


diskuse

vložit nový příspěvek
  • Cesta na Pilsko

  • Orawak
  • 7.02.2010 | 13:54

Rad by som zareagoval na tento pekny clanok.spominate v nom par informacii ktore vas trochu prekvapili.strkova cesta na ktoru ste tam narazili sluzi na pristup k lesnym porastom.vyuzivaju ju hlavne lesny robotnici pripadne obcasni zberaci lesnych plodov.auto sa tam naozaj z casu na cas objavi.na tie informacie na tabulkiach sme uz neraz upozornili Spravu chranenej krajinnej oblasti Orava ale stale su tie udaje bez zmeny.ten zanedbany chodink ktorym ste prechadzali tak to bolo dielo veternej kalamity ktora sa tu prehnala a necinnosti ochranarov ktori nechceli dat suhlas na vycistenie chodnika nakolko sa nachadza v najvyssom stupni ochrany.lesy v tejto oblasti su ponechavane na samovyvoj takze tam nezasahuje ludska ruka.dnes je to uz nastastie v poriadku a chodnik je opat priechodny.na Pilsku je vzdy vacsina turistov z polska slovakov je pomenej.ale vyhlad ak sa podari je z neho vzdy uzasny.dovidite na konciare Vysokych aj Nizkych tatier na vrcholy Velkej a Malej Fatry celu Oravsku Maguru.dufam ze sa tu este niekedy objavite.