Národní park Peak District

  • Jakub Samek
  • 11.06.2012
  • 0:00
  • Změněno: 2.06.2012 | 15:19

Peak District je rájem pro milovníky turistiky a cykloturistiky. Uchvátí vás krásná příroda, čisté říčky a potůčky, pestrá flóra, stalaktitové jeskyně... a nekonečné počty ovcí.

hodnocení článku
  •  

Nikdo nehodnotil


Vaše hodnocení

V posledních 7 letech našeho pobytu v Anglii jsme se vydali několikrát do národního parku Peak District. Celá oblast je rájem pro milovníky turistiky a cykloturistiky.

Park je chráněné území o rozloze okolo 1400 km² a nachází se v kraji Derbyshire (skoro uprostřed Anglie). Celá oblast je známa krásnou přírodou, čistými říčkami a potůčky, pestrou flórou včetně vzácných orchidejí, vřesovištmi, vápencovými plošinami a stalaktitovými jeskyněmi. Všude vám také budou dělat společnost všudypřítomné ovce.

Kromě kopcovité věčně zelené scenérie jsou zde také četná historická muzea a nádherné palácové domy, např. v Buxtonu nebo Chatsworth House. Ten byl předobrazem pro Pemberley z románu Pýcha a předsudek. Po túře pak v tradiční hospůdce určitě vychutnejte jehněčí na kosti (lamb shank on the bone) s jedním z místních lokálních piv (ale).

Pokud by se vám líbili fotografie ve fotogalerii a chtěli byste jít v našich stopách, doufáme, že vám níže uvedený průvodce přijde vhod.

Pro ubytování doporučujeme vesničku Castleton (více turistická) nebo Edale (klidnější). Doprava: vlakem z Londýna do vesničky Hope nebo Edale s přestupem v Sheffieldu. Do Castletonu můžete pak dojet autobusem nebo jít pěšky (asi 4 km). Cesta vlakem do vesničky Hope trvá přibližně 3 hodiny a 15 minut, zpáteční lístek stojí okolo £40 na osobu (vlaková spojení je možno najít přes www.nationalrail.co.uk, pokud koupíte lístky s předstihem, můžete získat výraznou slevu).

Peak District

Obr. 1. Peak District

Výstup na Kinder Scout (637 m.n.m.) – 1. den

Po vydatné snídani se vydáváme na túru. Celkově máme před sebou přibližně 18 km ve středně těžkém terénu. Trasa vede přes horu Mam Tor, známou pro své stalaktitové jeskyně, vesničku Edale až k Jacob´s ladder (stezka zde začíná strmě stoupat po zbudovaných kamenných schodech).

Mam Tor

Obr. 2. Mam Tor

Kinder Scout je tvořen velkými rašeliništi na náhorní plošině. Až se tam dostanete, budete určitě překvapeni, jak to tam vypadá (jako mořské dno). Určitě si s sebou vezměte foťák a kompas (pokud padne mlha nebo začne pršet, je tam ztížená orientace a buzola se vám bude velmi hodit).

Při cestě nazpátek se zastavte v hospůdce ve vesničce Edale na zaslouženou pintu místního piva a něco dobrého k snědku.

Procházka okolo Castletonu a návštěva jeskyní – 2. den

Po předchozím namáhavém dni byl tento odpočinkový. Dopoledne jsme navštívili hrad (zříceninu) Peveril Castle a po obědě jsme vyrazili na procházku kolem Castletonu. Při cestě jsme u místní farmy dokonce nakoupili i čerstvá vajíčka (doma v Londýně se hodila). Do „vajíčkové“ (dříve asi poštovní) schránky stačilo vhodit libru a vzít si 6 čerstvých bio vajec.

Pod horou Mam Tor jsme také navštívili jeskyně ukrývající polodrahokam Blue John. Ten si tu můžete i sami opracovat v malé dílničce muzea.

Pokud se tedy chystáte do Anglie, pokuste se Peak District zařadit do vašeho cestovního plánu. Nebudete zklamáni.

Fotogalerie Peak District

Jakub a Eva

Jakub a Eva přispívají do Nezávislého průvodce Londýnem, Anglií a Skotskem (MINTY TRIPS). Najdete tam vše, co jste kdy potřebovali vědět při vašich cestách do Velké Británie. Průvodce je sestaven lidmi, kteří v Británii žijí, obdivují její krásy a místa, která doporučují, dobře znají.

Článek byl převzat z webu MINTY TRIPS se svolením autorů a provozovatelů webu.

diskuse

vložit nový příspěvek