Národní park Lake District

  • Jakub Samek
  • 18.06.2012
  • 0:00
  • Změněno: 14.06.2012 | 22:08

zelená hluboká údolí a odpočiňte si na poklidných plážích. To vše vám nabízí Národní Park Lake District v Cumbrii.

hodnocení článku
  •  

Nikdo nehodnotil


Vaše hodnocení

V posledních 7 letech našeho pobytu v Anglii jsme se vydali několikrát do Národního parku Lake DistrictCumbrii (severovýchodní Anglie, skoro u hranic se Skotskem).

Lake District je znám svoji překrásnou kombinací hor a jezer. Můžete tam zdolat jedny z nejvyšších vrcholků Anglie, zchladit nohy v šestnácti třpytivých jezerech, projít zelená hluboká údolí či si odpočinout na poklidných plážích. Můžete také ochutnat tradiční piva (ale), spirálovité párky (Cumberland sausage) a další místní produkty.

A co se sportu týče, Lake District má vše pohromadě. V horách můžete vyrazit na horskou cyklotúru, nasadit boty a zdolat všechny vrcholky, klidně si zarybařit na jezeru i v moři, relaxovat při golfu nebo se jen tak projet na koni. Stačí si jen vybrat.

Pokud by se vám líbili fotografie ve fotogalerii a chtěli byste jít v našich stopách, doufáme, že vám níže uvedené varianty možného programu v národním parku Lake District přijdou vhod.

Cesta do Lake District

Jak se do národního parku Lake District dopravit? Nejjednodušeji vlakem. Pravidelná spojení jezdí z nádraží Londýn Euston do města Penrith. Odtud pak stačí jet autobusem nebo taxíkem do města Keswick nebo Patterdale. Cesta vlakem trvá přibližně 3 hodiny a 30 minut, zpáteční lístek stojí okolo £80 na osobu (vlaková spojení je možno najít přes www.nationalrail.co.uk, pokud koupíte lístky s předstihem, můžete získat výraznou slevu).

Ubytování jsme sehnali v YHA hostelu Keswick, YHA hostelu Patterdale nebo YHA hostelu Helvellyn (ceny začínají od £18 na osobu a noc).

Varianta 1 – Výstup na Catbells / (ubytování ve městě Keswick)

Catbells

Obr. 1. Catbells

Kopec Catbells (451 m.n.m.) se nachází u jezera Derwent Water a města Keswick. Náročnost výstupu je malá a tak je to dobrá túra na rozehřátí a první poznání národního parku Lake District. Z městečka Keswick se můžete přepravit k jeho úpatí výletní loďkou (vystupte v přístavu High Brandelhow). Odtud pak stoupejte strmě na vrchol Catbells. Z vrcholku jsou krásné výhledy do kraje, na městečko Keswick a na jezero.

Výhled z vrcholu Catbells

Obr. 2. Výhled z vrcholu Catbells

Do města se pak vraťte okolo jezera nebo opět výletní loďkou.

Varianta 2 – Honister Pass Via Ferrata / (ubytování ve městě Keswick)

Honister Passu najdete první anglickou Via Ferratu. Její součástí je i adrenalinová skluzavka do údolí. Ferrata je opravdovým outdoor zpestřením pobytu v národním parku Lake District a velmi ji doporučujeme.

Honister Passu můžete také navštívit jeden z mála stále funkčních břidlicových dolů v Anglii. Zajděte na prohlídku do podzemí.

Do Honistru se z Keswicku dostanete autobusem číslo 77 (The Honister Rambler).

Varianta 3 – Výstup na Scaffel Pike / (ubytování ve městě Keswick)

V tomto případě se jedná o celodenní náročnou túru. Scaffel Pike (978 m.n.m.) je nejvyšší horou v národním parku Lake District a výstup na jeho vrchol se stal již tradicí pro všechny, kdo si tuto hornatou oblast Anglie oblíbili.

Doporučujeme si v Keswicku najmout taxi a nechat se pod Scaffel Pike doopravit, kde pak začne váš výstup.

Varianta 4 – Výstup na horu Helvellyn / (ubytování ve vesničce Helvellyn nebo Patterdale)

Helvellyn (950 m.n.m.) je druhou nejvyšší horou národního parku Lake District. Při výstupu na ni nás nejvíce okouzlil přechod po hřebeni Striding Edge a dvě horská jezírka Red Tarn a Grisedale tarn. Po namáhavém výstupu je velmi příjemné osvěžit si tolik namožené nohy ve zmiňovaných studených jezírkách.

Jezero Red Tarn

Obr. 3. Jezero Red Tarn

U vesničky Patterdale je také možno, po předchozí domluvě, navštívit stanici horských záchranářů. Při naší návštěvě nám předvedli celou stanici včetně zásahových vozů. Je to velmi zajímavé a poučné zpestření pobytu v národním parku Lake District.

Kromě výše uvedených aktivit a túr se vám v národním parku Lake District samozřejmě nabízí mnohé další: od raftingu, veslování na jezerech, horolezeckých kurzů atd. Stačí jen využít nabídek outdoorových center, např. ve městě Keswick.

Pokud se tedy do Anglie chystáte, na dobu delší než víkend, pokuste se Lake District zařadit do vašeho cestovního plánu. Nebudete zklamáni.

Fotogalerie Lake District

Jakub a Eva

Jakub a Eva přispívají do Nezávislého průvodce Londýnem, Anglií a Skotskem (MINTY TRIPS). Najdete tam vše, co jste kdy potřebovali vědět při vašich cestách do Velké Británie. Průvodce je sestaven lidmi, kteří v Británii žijí, obdivují její krásy a místa, která doporučují, dobře znají.

Článek byl převzat z webu MINTY TRIPS se svolením autorů a provozovatelů webu.

diskuse

vložit nový příspěvek