Jerevan

Ráno snídáme s ostatními spolubydlícími. Francouzka Florentine a Němec Felix, co spali ve vedlejším pokoji jsou tu na svatební cestě.

hodnocení článku
  •  

Nikdo nehodnotil


Vaše hodnocení

11. 9. 2009 – pátek

Ráno snídáme s ostatními spolubydlícími. Francouzka Florentine a Němec Felix, co spali ve vedlejším pokoji jsou tu na svatební cestě. Felix hraje prý výborně na akordeon a Florentine na piáno. Doporučují nám koncert arménské filharmonie v sedm večer v opeře. Bydlíme hned naproti a je to jen za dvě eura. Půjdou tam oba i s naším španělským spolubydlícím Xavierem.

Nejprve míříme pěšky na Náměstí Republiky (Hanrapetuťan Hraparak). Koupím hned před poštou 2 pohledy po 400 dramech a jdu je na poštu poslat. Pak už máme hrozný hlad, tak se jdeme najíst hned do restaurace za rohem. Dáme si boršč za 400 dramů (cca 20 Kč) a adžarský chačapuri (chléb se dvěma vejci uvnitř – něco jaké volská oka) za 800 dramů (cca 40 Kč) a každý dva čaje za 250 dramů. Boršče byla sice plná velká miska, ale z poloviny to byla veliká hrouda masa prorostlá flaxou. Nebylo, jak ji rozkrájet a žvýkat se mi jí fakt nechtělo. Servírka se však notně divila, proč jsem si nedala maso. Záchod mě stál 100 dramů (cca 5 Kč) a za obsloužení si připočítala dalších 1000 dramů (cca 50Kč).

Náměstí republiky

Obr. 1. Náměstí republiky

Pak jsme zašli do infocentra poblíž, zda tam nebudou mít lepší mapu, než je v průvodci. Nějaké mapy měli za 1500 dramů (cca 75 kč), ale o moc lepší nebyly. H si alespoň koupil také pohledy a hezčí za 300 dramů (cca 15 Kč) za kus. Potom jsme se odebrali směrem k arménské továrně na brandy. V koňakárně ARARAT prý totiž dělají exkurze i s ochutnávkou. Než jsme tam došli, byla jedna hodina odpoledne. Prohlídka v angličtině je až ve tři a stojí 3500 AMD (cca 175 Kč).

Musíme si jít vyměnit nějaká eura, jelikož jsme měli jen nějakých 10 000 dramů ještě z hranic. Jdeme zpět přes velmi rušný most Haghtanak plný aut a vidíme na obzoru matné obrysy hory Ararat. Je to opravdu hora majestátní, ale v tomhle podzimním oparu je sotva vidět. Podchodem pod křižovatkou se dostaneme na další rušnou ulici Mesrop Maštoc Poghota a jdeme k Modré mešitě. V jejím areálu je klid, uprostřed je beazének a kolem lavičky. Je tady centrum íránsko-arménské spolupráce a výstava o koránu. Malý minaretek je za mešitou. Vyfotíme si zdi s modrou mozaikou a jdeme dál.

Modrá mešita

Obr. 2. Modrá mešita

Na druhé straně ulice zajdeme do malého přecpaného supermarketu. Koupíme chléb (podobný našemu), sýr a hrušky. Na schodech u baráku blízko tržiště si to sníme. Na stejné ulici najdeme i směnárnu. Ve směnárně vyměníme 100 Eur za 54500 AMD. (Za dvě noci ubytování dáme 22000 a za koňakárnu 7000, tak to bude stačit). Mrkneme se na tržiště se sušeným ovocem a pak hned utíkáme do koňakárny na prohlídku. Řeku Hrazdan tentokrát přejdeme po pěším mostě, který je kousek na sever od toho pro motoristy.

článek je součástí seriálu: Kavkaz 2009

Na podzim roku 2009 vyráží Lenka a Honza do vysněných krajin Kavkazu. Navštíví nejhezčí oblast Gruzie – Svanetie, z dálky spatří nejvyšší horu Kavkazu Elbrus (5642 m. n. m.), v Jerevanu navštíví vyhlášenou výrobnu arménské brandy značky ARARAT.


diskuse

vložit nový příspěvek
  • Název

  • KKKK
  • 16.03.2011 | 15:37

Nerikejte blbosti o Armenii Je lepsi nez ceska republika. !!!!!!!!!!!!!!