Dorset

  • Jakub Samek
  • 14.05.2012
  • 0:00
  • Změněno: 13.05.2012 | 23:39

Krásné pláže, impozantní bílé útesy, skvělé počasí, ráj turistiky a cykloturistiky, delikátní mořské plody, romantické zátoky a UNESCem chráněné pobřeží. To vše byste asi v Anglii nehledali. Nechte se překvapit Dorsetem...

hodnocení článku
  •  

Nikdo nehodnotil


Vaše hodnocení

Na jaře minulého roku jsme se vydali na třídenní túru po slunném pobřeží jižní Anglie. Konkrétně jsme zavítali do oblasti lemované krásnými bílými útesy, Dorsetu. Dorset, anglické hrabství na pobřeží Lamanšského průlivu, je vyhlášen krásnými plážemi, na Anglii velmi slunečným a stálým počasím, UNESCem chráněným pobřežím Jurassic Coast (kde lze dodnes nalézt zkamenělé fosílie) či nezvyklými přírodními útvary Lulworth Cove a Durdle Door. Také tam najdete populární letní letoviska Bournemouth, Weymouth, Swanage či Lyme Regis.

Při naší túře jsme se záměrně velkým letním letoviskům vyhýbali a nejvíce času jsme trávili při pobřeží, na stezce South West Coast Path, která celkově měří 153 km. My jsme šli její část (okolo 45 km) z města Weymouth, přes Swanage až skoro do Bournemouthu.

Pokud by se vám líbili přiložené fotografie a chtěli byste jít v našich stopách, doufáme, že vám níže uvedený průvodce přijde vhod.

1. den – Lulworth Cove

Náš pobyt v Dorsetu začal v ranních hodinách na Londýnském nádraží Waterloo, odkud jsme jeli vlakem do přímořského letoviska Weymouth. Cesta trvala přibližně 2 hodiny 30 minut, lístky nás stály okolo £17 na osobu (Pokud jedete alespoň ve 3, získáváte slevu 33%. Ve skupince po 4 je sleva až 50%. Slevu můžete také získat, pokud koupíte lístky s předstihem.).

Weymouth zažíval velkou slávu převážně ve Viktoriánské době a také v 60. letech. Dnes působí trochu omšelým dojmem (a také trochu jako místo kam se jezdí už jen na důchodový odpočinek). Nicméně s poklesem výjezdů Angličanů za dovolenou do zahraničí se i toto letovisko opět začíná dostávat do módy a turistický ruch a kvalita služeb se obnovuje.

Doporučujeme si dát rychlou anglickou snídani (slanina, vajíčka, párek, fazole a toast 🙂 ) v kavárně na pobřeží a pak už vyrazit směr vesnička Lulworth Cove (cíl prvního).

Během cesty jsme obdivovali krásné výhledy na moře z vysokých bílých útesů a odpočinuli si v tradiční hospůdce na půl cesty – Smugglers Inn Pub. Tato dříve sloužila jako skrýš pro pašeráky alkoholu, dnes se tam výborně vaří a podává tolik žádaný vychlazený cider (lehce alkoholický mošt) a místní pivo „ale“.

Dále jsme pak pokračovali kolem pobřeží, opět po bílých útesech nahoru a dolů, až jsme došli k úchvatnému přírodnímu útvaru Durdle Door (vypadá jako mostní oblouk opuštěný v moři). Udělali jsme pár snímků a přes další a pro tento den poslední útes jsme dorazili do zátoky a vesničky Lulworth Cove.

Durdle Door

Obr. 1. Durdle Door

Tam jsme si koupili tradiční fish and chips (smažená ryba s hranolky) a se zapadajícím sluncem jsme ji snědli na krásné oblázkové pláži. Ubytování jsme měli předem zařízené v hostelu Lulworth Cove, ceny začínají okolo £18).

2. den – z Lulworth Cove do Swanage

Snídani si můžete dát v hostelu, my jsme však dali přednost zahrádce místní kavárny. Doporučujeme „English Breakfast tea“ a „Classic scones with jam & clotted cream“ (čaj plus anglické sladké pečivo s marmeládou a velmi hustou smetanou).

Lulworth Cove do Swanage (cíle pro druhý den) je to okolo 16km. Jde se však opět po útesech, neustále nahoru a dolů, takže je potřeba vyjít hned po snídani. Při cestě jsme opět obdivovali krásné výhledy na moře, jachty, ale i vojenský tankodrom. V Dorsetu je opravdu všechno!

Do městečka Swanage se dá dojít po stezce South West Coast Path neustále jdoucí po pobřeží, my jsme se však v poslední fázi od moře oddělili a zamířili k bývalému hradu, dnes troskám, Corfe Castle. Vstup je placený, ale určitě stojí za to ho navštívit (už jen kvůli tomu výhledu do kraje). V přilehlé stejnojmenné vesničce jsme se občerstvili zaslouženou zmrzlinou a pak už nastoupili na historický parní vláček, který nám ušetřil poslední část cesty do Swanage.

Corfe Castle - Dorset

Obr. 2. Corfe Castle – Dorset

Ve Swanage jsme bydleli v hostelu YHA Swanage (ceny začínají okolo £22). Večeře se pak podávala v přístavu města v baru Gee Whites Seafood Restaurant. Je tam krásný výhled na moře, sezení je pod širým nebem a mají tam skvělé čerstvé mořské plody (ústřice, mušle, krevety…).

3. den – Swanage

Po předchozích namáhavějších dnech byl tento více odpočinkový. Strávili jsme ho průzkumem Swanage, doporučujeme navštívit místní čokoládovnu Chococo, centrum pobřežní služby a útesy Jurassic Coast kolem města. Před polednem jsme pak Swanage opustili směrem mohutný a impozantní útes, Old Harry Rocks.

Harry rocks

Obr. 3. Harry rocks

Oběd byl pak servírován v restauraci Bankes Arms. Vyzkoušejte místní dezerty, jsou pro opravdové požitkáře. Po obědě jsme si pak museli samozřejmě odpočinout 🙂 a nedaleká pláž Studland Bay byla pro to ideální.

Poslední část cesty do Bournemouthu, odkud jsme se vraceli vlakem do Londýna (cesta do Londýna trvá okolo dvou hodin a 40 minut, lístek stojí okolo £14 na osobu), jsme jeli patrovým autobusem s otevřenou střechou (číslo 50, jede od pláže přímo k nádraží v Bournemouthu).

Pokud se tedy chystáte do Anglie, na dobu delší než víkend, pokuste se Dorset zařadit do vašeho cestovního plánu. Nebudete zklamáni.

Fotografie – Dorset

Jakub a Eva

Jakub a Eva přispívají do Nezávislého průvodce Londýnem, Anglií a Skotskem (MINTY TRIPS). Najdete tam vše, co jste kdy potřebovali vědět při vašich cestách do Velké Británie. Průvodce je sestaven lidmi, kteří v Británii žijí, obdivují její krásy a místa, která doporučují, dobře znají.

Článek byl převzat z webu MINTY TRIPS se svolením autorů a provozovatelů webu.

diskuse

vložit nový příspěvek