Cornwall

  • Jakub Samek
  • 16.05.2012
  • 12:00
  • Změněno: 21.05.2012 | 21:21

Cornwall je proslulý svojí nádhernou přímořskou scenérií, dramatickým pobřežím a velmi mírným klimatem. Můžete si tam zaplavat v průzračně modrém moři, navštívit historická města i malebné rybářské vesničky.

hodnocení článku
  •  

Nikdo nehodnotil


Vaše hodnocení

V posledních 7 letech našeho pobytu v Anglii jsme se vydali několikrát do Cornwallu, nejzápadnějšího cípu Anglie. Cornwall je proslulý svojí nádhernou přímořskou scenérií, dramatickým pobřežím a velmi mírným klimatem. Můžete si tam zaplavat v průzračně modrém moři, navštívit historická města i malebné rybářské vesničky. Pak si můžete odpočinout na malých romantických plážích, ochutnat mořské speciality a nezapomeňte ani na sport (cykloturistika, turistika nebo se naučte surfovat – Cornwall je tímto sportem vyhlášen). Pokud by se vám líbili fotografie ve fotogalerii a chtěli byste jít v našich stopách, doufáme, že vám níže uvedený průvodce přijde vhod.

Objevujeme Cornwall – den první

Naše cesta do Cornwallu začíná v Londýně na nádraží Paddington. Vlakem jedeme do města Penzance, kde budeme po celou dobu ubytováni (Backpackers hostel – ceny jsou od £16 za osobu a noc).

Cesta trvá dlouhých 6 hodin, nicméně je velice komfortní. Můžete se kdykoliv občerstvit v bufet voze a protáhnout se. Navíc vlak jede kolem krásného pobřeží, takže je na co se koukat a cesta tak ubíhá rychle. Vlaková spojení je možno najít přes www.nationalrail.co.uk, pokud koupíte lístky s předstihem, můžete získat výraznou slevu. My jsme zpáteční lístky měli za přibližně £45 na osobu.

Po příjezdu do Penzance jsme se ubytovali, poobědvali tradiční Cornish pasty (zapečená taštička s náplní dle vašeho přání) a vydali se na první procházku do nedaleké rybářské vesničky Mousehole.

Mousehole si zajděte do hospůdky The Ship Inn, pokud budete mít štěstí bude tam i živá hudba. Kupte si pak k večeři tradiční fish and chips (rybu s hranolky) a snězte ji na pláži při západu slunce 🙂

Výprava na konec světa (Land´s End) – den druhý

Land´s End je nejzápadnější cíp Cornwallu a celé Anglie. Můžete z něj, i pouhým okem, dohlédnout na souostroví Isle of Scily. Z Penzance jsme se tam dopravili autobusem číslo 300. Kromě kaváren a prodejen suvenýrů zde najdete i informační centrum. Můžete se tam také nechat vyfotit u rozcestníku, kam vám na požádání přidají i Českou Republiku a vzdálenost mezi Land´s End a ČR.

Porthcurno Beach

Obr. 1. Porthcurno Beach

Po ranní kávě na „konci světa“ jsme se pak už vydali na cestu. Stezka vede celou dobu kolem pobřeží a nabízí opravdu úchvatné pohledy na moře a impozantní útesy. Cesta neustále stoupá a klesá k malým romantickým plážím, kde je potřeba se samozřejmě zastavit na malý odpočinek. Naše výprava končila u nejznámější pláže Porthcurno Beach a divadla Minack Theatre. Určitě vám doporučujeme navštívit Minack Theatre, je to skrytý poklad Cornwallu. Divadlo s otevřeným hledištěm i pódiem je postaveno na útesech s impozantním výhledem na moře. Ještě více zajímavé je to, že nebylo postaveno Římany, jak se mnozí domnívají, ale ženou s velkou vizí, odhodláním a silou, Rowenou Cade. Pokud budete mít čas dostat se tam na večerní hru, určitě to udělejte. Bude to zážitek na celý život.

Minack Theatre

Obr. 2. Minack Theatre

Od Porthcurno Beach jsme se pak vrátili autobusem číslo 300 zpět do Penzance.

Návštěva St Michael’s Mount – den třetí

Pokud jste někdy ve Francii navštívili Mont Saint-Michel, bude se Vám zdát, že máte „déjà-vu“. Anglický St Michael’s Mount je ostrůvek s hradem a přístavem a s jeho francouzským větším bratříčkem si je velmi podobný. Samozřejmě pokud se zeptáte Angličana, tak vám určitě řekne, že právě ten jejich je nejkrásnější a největší a že ten francouzský je určitě jen nějaká napodobenina. St Michael’s Mount se stává ostrůvkem jen při přílivu, při odlivu je možno se na něj dostat suchou nohou. St Michael’s Mount je z Penzance velmi dobře vidět, doporučujeme si k němu udělat procházku po pobřeží. Odpoledne si pak můžete prohlédnout Penzance a večer vyrazit zpět do Londýna.

St Michael's Mount

Obr. 3. St Michael’s Mount

Pokud se tedy chystáte do Anglie, pokuste se Cornwall zařadit do vašeho cestovního plánu. Nebudete zklamáni.

Fotogalerie – Cornwall

Jakub a Eva

Jakub a Eva přispívají do Nezávislého průvodce Londýnem, Anglií a Skotskem (MINTY TRIPS). Najdete tam vše, co jste kdy potřebovali vědět při vašich cestách do Velké Británie. Průvodce je sestaven lidmi, kteří v Británii žijí, obdivují její krásy a místa, která doporučují, dobře znají.

Článek byl převzat z webu MINTY TRIPS se svolením autorů a provozovatelů webu.

diskuse

vložit nový příspěvek